20 серпня представники Біоенергетичної асоціації України відвідали ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» у м. Боярка та дізнались, що:

 • рубка головного користування виконується для сосни, у районі дослідної станції, у віці 101 рік;
 • природні умови (вологість та ґрунт) у Київській області більш сприятливі для вирощування сосен ніж листяних порід дерев;
 • наразі процедура погодження вибіркової рубки від моменту фіксації всихання (наприклад внаслідок лісних шкідників типу жука короїда) до безпосередньої рубки хворого дерева займає до 2 місяців; 
 • якщо санітарна рубка повинна виконатись для площі >1 га, то потрібно проходити процедуру ОВД (оцінка впливу на довкілля), яка може тривати 6-8 місяців;
 • з 1 січня 2019 року в Україні для державних лісгоспів (73% лісів України) введено електронний облік деревини. Це означає, що на кожному дереві, яке вивозиться з лісу має бути бірка (див фото нижче) з номером, по якому на сайті ДП "ЛІАЦ" можна переглянути інформацію про власника, сорт, породу, довжину, об'єм та діаметр дерева.
Читати далі

Ми раді представити Програму 15-ї щорічної конференції "ЕНЕРГІЯ З БІОМАСИ", що відбудеться 24-25 вересня 2019 р., в Premier Palace Hotel в м. Києві.

Цього року в програмі:

 • Панельна дискусія "Проблеми та перспективи розвитку біоенергетики в Україні"
 • Секція "Фінансування біоенергетичних проектів"
 • Секція "Виробництво теплової і електричної енергії з твердої біомаси"
 • Секція "Біогаз"
 • Секція "Використання побутових відходів для виробництва теплової та електричної енергії"
 • Секція "Ресурси біомаси: використання та перспективи"
 • Церемонія публічного представлення громадської спілки "Global 100RE Ukraine"

ПРОГРАМА 2019

Читати далі

Шість експертів Біоенергетичної асоціації України взяли участь в виконанні проекту TNA.  

Проект TNA – ряд заходів спрямованих на визначення та вибір екологічно чистих технологій з метою скорочення викидів CO(пом'якшення наслідків зміни клімату) і/або зниження уразливості до зміни клімату (адаптація). Заходи проводяться країнами з залученням громадськості. 

Період виконання проекту в Україні: 2018-2020 рр.
Координатор  проекту в Україні: Департамент з питань змін клімату та збереження озонового шару Міністерства екології та природних ресурсів України.
Охоплення всього проекту: 70 країн
Тривалість всього проекту: 2005-2020 рр
Бюджет: 20 млн USD
Виконавчий партнер: GEF через Данській технологічний інститут (UNEP DTU Partnership)

Виконаний TNA свідчить, що в країні проведено стандартизований аналіз ситуації і обрані технології заслуговують на зовнішні інвестиції з боку міжнародних організацій та країн донорів. 

В рамках початкового етапу проекту визначено пріоритетні технології скорочення викидів парникових газів в Україні у сільському господарстві та у сфері поводження з відходами. За результатами оцінювання, найактуальніші для використання в Україні технології: 

Читати далі

16-18 липня у Брюсселі відбулася заключна зустріч консорціуму проекту uP_running «Стале використання деревної біомаси від обрізки та викорчовування багаторічних аграрних насаджень», на якій було підведено підсумки майже чотирирічної діяльності 11 компаній-членів консорціуму із 7 Європейських країн, включаючи Україну.

Метою проекту uP_running, що проводив свою діяльність в Україні, Іспанії, Італії, Греції, Хорватії, Франції та Португалії було «розблокувати» потужний потенціал відходів деревної біомаси, що утворюються під час обрізки та викорчовування плантацій багаторічних сільськогосподарських насаджень (ОВСН), та стимулювати їх стале використання як енергетичної сировини.

Нижче представлено основні напрацювання проекту uP_running.

Читати далі

Джерела лісової деревної біомаси, що доступна для виробництва енергії:

 • паливна деревина;
 • відходи деревообробки;
 • неліквідна деревина;
 • лісосічні відходи.

Потенціал лісової деревної біомаси, що обліковується і є теоретично доступною для виробництва енергії, складає 64-80% від обсягів заготівлі деревини. Лісосічні відходи, що наразі не обліковуються, за оцінками експертів Біоенергетичної асоціації України складають додаткові +14% до потенціалу. Це деревні відходи (переважно гілки та деревна тріска), що утворились під час заготівельних робіт у лісі та були залишені там.

Площа рубок в Україні в останні роки складає близько 400 тис. га, а обсяги заготівлі – до 22 млн.м3 деревини на рік. У 2018 році кількість заготовленої деревини в Україні склала 22,5 млн м3 (за видами лісової продукції: діловий круглий ліс – 8,98 млн м3, паливна деревина – 10,72 млн м3, решта 2,83 млн м3 – неліквідна деревина). Таким чином, теоретично доступний потенціал лісової біомаси, що обліковується складає від 14,4 до 18,0 млн м/рік. А загальний теоретично доступний потенціал лісової біомаси (тієї, що обліковується та не обліковується) складає від 17,6 до 21,2 млн м/рік.

Джерело: Держстат. Основні показники ведення лісогосподарської діяльності (1990-2017) http://www.ukrstat.gov.ua/
Держстат. Заготівля деревини за видами лісової продукції (2010-2018)
Держстат. Реалізація лісової продукції в межах України за видами у 2018 році

Інфографіка: коли 30 сторінок Аналітики БАУ — це занадто багато :-)

Шановні майбутні учасники Міжнародної конференції «Енергія із біомаси 2019»!

З приємністю повідомляємо, що у зв’язку із підтримкою конференції проектом ПРООН «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» в цьому році буде змінено місце її проведення.

Нова локація: Premier Palace Hotel - єдиний готель Києва з більш ніж віковою історією. Сподіваємося, що проведення конференції у нових, сучасних та зручних залах готелю, що розташований у самому серці культурного та ділового життя Києва, допоможе підвищити її статус, а її учасникам налагодити співпрацю з ключовими гравцями українського та світового секторів біоенергетики.

Всю інформацію щодо участі у 15 Міжнародній конференції «Енергія із біомаси» Ви можете знайти на сайті: uabioconf.org

Неурядова організація Openeurope та Український союз промисловців і підприємців (УСПП) випустили інформаційний ролик для українського бізнесу про перспективи використання біомаси, її економічні переваги та прогноз інвестицій в цю сферу в найближчі роки.

Експерти - голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха, радник голови Держенергоефективності Констянтин Гура, представники Інституту газу НАН України Констянтин П’яних та Євген Нікітін переконані: ринок біомаси в Україні буде стрімко розвиватися. До 2035 року остання замістить 11% енергії, що споживається. При цьому окупність інвестицій в цій сфері в Україні – чи не найкраща в світі: від 2-3 до 7 років.Подробиці – у відео:

За матеріалами Українського союзу промисловців і підприємців. Детальніше тут.

Перспективи встановлення балансуючих потужностей обговорили на круглому столі «Інвестиційна привабливість балансування ВДЕ в Україні», 23 липня 2019 року.

 Основні тези:

 • Нові балансуючі потужності будуть проходити конкурсний відбір відповідно до розробленої Міненерговугілля процедури (днями буде доступно на сайті Міненерговугілля ); виграє конкурс той, хто дешевше та задовольняє технічним вимогам до балансування за різними групами балансування;
 • ДП «НЕК «Укренерго»: «500 МВт нових балансуючих потужностей на природному газі мають бути побудовані вже у 2020 р». ;
 • Погляди компанії WARTSILA – виробник високоманеврених газових блоків на основі газопоршневих двигунів (ГПД) – найкраще балансувати комбінацією різних технологій: акумулятори, ГПД, парогазові установки (ПГУ), системи розумного керування попитом.

Що краще використати для балансування енергосистеми в Україні?

Читати далі

Біоенергетична асоціація України разом із асоціаціями, що об'єднують провідних виробників електроенергії з ВДЕ, звернулись до Президента України Володимира Зеленського з приводу негативної ситуації, яка склалася із оплатою придбаної електроенергії з альтернативних джерел за "зеленим" тарифом.

Причиною стало рішення Окружного адміністративного суду міста Києва за заявою про забезпечення позову ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» до НКРЕКП у справі № 640/11330/19 про визнання протиправними та скасування низки постанов НКРЕКП. Зокрема, була зупинена дія постанови НКРЕКП від 07 червня 2019 року №955 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» на II півріччя 2019 року».

В результаті, ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО», що здійснює виплати ДП «Гарантований покупець» за придбану електроенергію з альтернативних джерел за «зеленим» тарифом повідомило, що таке рішення суду унеможливлює оплату ним послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Тобто, ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» не може здійснювати оплату придбаної електроенергії з альтернативних джерел за «зеленим» тарифом у її виробників, хоча це гарантовано на законодавчому рівні та відповідно до укладених договорів.

Асоціації зазначають:

"В галузь відновлюваної енергетики за останні 5 років вкладено 2,5 млрд євро. Спорудження більшості об’єктів відновлюваної енергетики відбувалось за рахунок кредитних коштів вітчизняних чи міжнародних фінансових установ. Призупинення чи затримка з боку ДП «Гарантований покупець» оплати придбаної за “зеленим” тарифом електроенергії призведе до зупинки будівництва нових об’єктів та порушення зобов’язань перед фінансовими установами. Це нанесе значну шкоду інвестиційній привабливості України та заморозить розвиток галузі відновлюваної енергетики, що призведе до зниження обсягу зовнішніх інвестицій в Україну та зниження темпів створення нових робочих місць для висококваліфікованих працівників в Україні".
Читати далі

На ТОВ «Вінницька птахофабрика» агроіндустріальний холдинг «МХП» завершує будівництво першої черги біогазового комплексу потужністю 12 МВт. Після повного введення в експлуатацію біогазовий комплекс ТОВ «Вінницька птахофабрика» буде найбільш інноваційним та наймасштабнішим у Європі. Виробництво енергії комплексом відповідає високими екологічними стандартами. Інвестиції в першу чергу комплексу склали близько 25 млн євро. У майбутньому потужність станції планується наростити до 24 МВт. Використання органічних добрив може стати дуже серйозним агрументом для розвитку органічного землеробства в Україні. Подробиці – у відео:

За матеріалами інтернет ресурсу "Вінниця Ок". Більше читайте тут.

Нагадаємо, що компанія "МХП Еко Енерджи" з 2019 р. є повноправним членом Біоенергетичної асоціації України. Деталі тут.

Читайте також:

Іван Тракслер: Як зробити біогазовий комплекс успішним – досвід МХП Еко Енерджи
Інфографіка "Біогазові проекти в Україні в 2017-2018 рр."