У червні уряд встановив граничні тарифи на теплову енергію для населення на опалювальний сезон 2019-2020 рр., аргументуючи це необхідністю закінчувати із свавіллям місцевих "комунальних баронів", які змушують населення переплачувати за власну безгосподарність і неефективність.

Проте, таке рішення Кабміну може призвести до ситуації, коли з ростом ціни на природний газ, ці граничні тарифи на теплову енергію стануть нижчими економічно обґрунтованого рівня і теплокомуненерго (ТКЕ) нестимуть значні збитки.

 • Чи вирішують проблеми ЖКГ "граничні тарифи" на теплову енергію?
 • Які є альтернативні рішення?
 • Чому варто придивитися до досвіду Естонії?

На ці та інші актуальні питання у публікації для Економічна правда дають відповіді голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха та старший експерт з енергетичної політики, регулювання і реформування ринків Діана Корсакайте.

Повний текст статті читайте за посиланням нижче:

Чи вирішують проблеми ЖКГ "граничні тарифи" на теплову енергію?

Згідно прогнозу European Biogas Association виробництва біометану в Європі у 2020 становитиме 26% від загального виробництва біогазу (це 6.5 млрд м³ біометану). У 2030 році частка біометану - тобто збагаченого біогазу, має зрости до 37,5% (це 18 млрд м³ біометану).

▪️ Італія, згідно прогнозу, вже через кілька років буде лідером з виробництва біометану. Вже сьогодні в Італії функціонує 250 заправних станцій на стислому (CNG) і 22 станції на зрідженому метані (LNG) і понад мільйон легкових автомобілів і 3300 автобусів використовують метан як паливо.

▪️У Франції, згідно прогнозу, в 2030 році виробництво біометану становитиме третину споживання природного газу

▪️ В Данії, згідно прогнозу, в 2035 році біометан повністю замінить природний газ.

Статтю підготував: Юрій Матвеєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Прогноз виробництва біометану в Європі. Юрій Матвеєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 26 червня 2019 р.

 

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Побудувавши власну біогазову станцію, підприємства одночасно позбавляються проблеми утилізації відходів та отримують додаткове джерело доходів. (Детальніше про переваги від будівництва біогазової станції для гравців ринку читайте в інтерв'ю Сергія Шпака – директора компанії Ecodevelop). Проте лише одиниці з них мають можливість за власний кошт повністю профінансувати проект. І тут постає питання залучення коштів від інших учасників ринку. 

В статті розглянуті умови, переваги та недоліки наступних варіантів фінансування проектів будівництва біогазової станції:

 • Отримання кредиту
 • Лізинг
 • Стратегічний інвестор
 • Портфельний інвестор
Повний текст статті:
Злучення коштів для будівництва біогазової станції. Корольов О., інвестиційний аналітик. Девелоперська та інжинірингова компанія "Ecodevelop". 21 червня, 2019 р.

 

Нагадаємо, що компанія Ecodevelop з 2018 року є повноправним членом Біоенергетичної асоціації України.

Георгій Гелетуха – голова правління Біоенергетичної асоціації України – в спецпроекту The Village Україна відповів на питання:

▪️ Коли закінчаться природні енергетичні ресурси і що робити далі?
▪️ Чому треба відмовитися від викопних джерел енергії?
▪️ Про що домовляється людство?
▪️ Що таке біопаливо?

Цитата:
Середня температура атмосфери з часів доіндустріальної епохи вже підвищилася на один градус. Якщо ми продовжимо такими ж темпами, до 2100 року температура підвищиться на шість градусів. А це танення льодовиків, підвищення рівня океану, урагани та цунамі. Словом, це кліматична катастрофа.

Крім того, що нам буде не дуже комфортно жити в умовах жахливого клімату, треба враховувати, що побудована людьми інфраструктура буде частково руйнуватися. Наприклад, газопроводи, що проходять через регіони вічної мерзлоти, завалюватимуться, оскільки лід, на якому вони стоять, перетворюватиметься на болото. Отже, навіть якщо ми вперто вирішимо використовувати лише традиційні джерела енергії, то в нас це однаково не вийде.
Повний текст статті:
Що насправді відбувається з нашою планетою та екологією вже сьогодні. Гелетуха Г.Г. Ел. видання "The village Україна", 20 червня 2019 р.

В статті розглянуто: 
 • Стан та перспективи розвитку птахiвництва в Украiнi
 • Якi бiоенергетичнi проекти в галузi птахiвництва успiшно реалiзованi українськими аграрними пiдприємствами?
 • Якi переваги отримує агропiдприємство від бiогазового комплексу, що працює на послiдi птахiв i вiдходах забiйного цеху?
Актуальність

Поголiв'я птахiв в останнi 5 рокiв утримується на рiвнi 83-92% вiд пiкової чисельностi, що спостерiгалася в українському птахiвництвi у 1991 році. Для порiвняння: промислове поголiв'я великої рогатої худоби за аналогiчний перiод – лише 5-6%, а свиней – 23-27% вiд показникiв того ж 1991 року.

Це свiдчить про привабливiсть напрямку птахiвництва та стабiльнiсть його розвитку в осяжнiй перспективi.

Повний текст статті:
Бiоенергетичнi проекти у птахівництві: успішні приклади. Гелетуха Г.Г., Кучерук П.П., Желєзна Т.А. "Журнал головного енергетика", червень 2019, №6, с. (38-41).

Cтаття про розвиток ринку біометану в Європі у 2011-2017 рр. по даним статистичного звіту (EBA Statistical Report 2018) Європейської біогазової асоціації (European Biogas Association).

 • У 2017 році біометан вироблявся в 15 країнах ЄС: Австрії, Великобританії, Угорщині, Німеччині, Данії, Ісландії, Іспанії, Італії, Люксембурзі, Нідерландах, Норвегії, Фінляндії, Франції, Швейцарії та Швеції. Ще три країни: Бельгія, Ірландія, Естонія – повідомляли про плани почати виробництво біометану в 2018 році.
 • За шість років кількість виробленого за рік біометану виросла в 26 разів – з 80 млн до 1.94 млрд м³.
 • Лідером європейського біометанового ринку залишається Німеччина, де на 195 заводах було вироблено близько половини європейського біометану.

Статтю підготував: Юрій Матвеєв – член експертної ради Біоенергетичної асоціації України, для платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Виробництво біометану в Європі. Юрій Матвеєв. Платформа сталого агробізнесу "SAF Україна". 20 червня 2019 р.

 

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України з 2019 р. є партнером платформи сталого агробізнесу SAF Україна.

Представлено результати оцінки енергетичного потенціалу біомаси сільськогосподарського походження в Україні та поточного рівню його використання. Проаналізовано можливості створення комунальних підприємств по заготівлі агробіомаси та виробництву біопалива з неї. Показано результати типового техніко-економічного обґрунтування проектів з виробництва та використання палива з соломи.

Актуальність роботи обумовлена необхідністю заміщення дорогих викопних палив в Україні відновлюваними джерелами енергії, зокрема біомасою. Метою роботи є аналіз можливостей і розробка рекомендацій щодо створення комунальних підприємств по заготівлі біомаси та виробництву біопалива на базі об’єднаних територіальних громад. Завдання роботи полягають в оцінці потенціалу агробіомаси в Україні, визначенні перспективних напрямків діяльності зазначених комунальних підприємств, виконанні відповідних техніко-економічних обґрунтувань. Методи дослідження включають вивчення статистичних та інших даних, аналіз нормативно-правових актів, проведення розрахунків.

Повний текст статті читайте за посиланням нижче:

Можливості заготівлі агробіомаси та виробництва біопалив з неї комунальними підприємствами в Україні. Желєзна Т.А., Драгнєв С.В., Баштовий А.І. Журнал "Теплофізика та теплоенергетика", 2019, т. 41, №2, с. (88-96).

Представлено поточний стан системи централізованого теплопостачання в Україні. Проаналізовано питання необхідності довгострокового планування у секторі теплопостачання. Представлено рекомендації щодо запровадження такого планування в Україні на державному та регіональному рівнях.

Актуальність роботи обумовлена нагальною необхідністю забезпечення високоефективного та надійного теплопостачання в Україні. Метою роботи є розробка рекомендацій для запровадження довгострокового планування у секторі теплопостачання. Завдання роботи полягають в огляді європейського досвіду в даній сфері, аналізі відповідного українського законодавства, визначенні напрямків для його удосконалення. Методи дослідження включають вивчення літературних, статистичних та інших даних, аналіз нормативно-правових актів.

Повний текст статті читайте за посиланням нижче:

Проблеми та перспективи довгострокового планування у секторі теплопостачання України. Гелетуха Г.Г., Желєзна Т.А., Баштовий А.І. Журнал "Теплофізика та теплоенергетика", 2019, т. 41, №2, с. (72-77).

Україна – єдина в світі держава, що обклала біомасові котельні податком на викиди СО2.

Питання оподаткування котелень, що спалюють біомасу, актуальне, і не втрачатиме свою актуальність в майбутньому. Оскільки, згідно оцінок Біоенергетичної асоціації України, майже 8 тис. теплогенеруючих установок в Україніі використовують біомасу та, згідно діючого Податкового кодексу України, оподатковуються за викиди CO2.

Нагадаємо, що з 01 січня 2019 р., ставку податку за викиди CO2 підвищено до 10 грн. за тонну. (Детальніше: Інфографіка БАУ)

Нагадаємо, що Біоенергетична Асоціація України звернулась до прем’єр-міністра України Гройсмана В. Б., Міністр екології та природних ресурсів України Семерака О. М., Міністра фінансів України Маркорової О. С., в. о. Голови Державної фіскальної служби України Власової О. С., в.о. голови комітету Верховної Ради України (ВРУ) з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Домбровського О. Г. та голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Савчука С. Д.  з проханням звільнити установки, що спалюють біомасу від сплати податку на викиди двоокису вуглецю. (Детальніше: Лист БАУ)

Повний текст статей:
Унікальний податок на "зелені" котельні. Гелетуха Г.Г. Ел. видання "Економічна правда", 07 червня 2019 р.
Котельні на біомасі потрібно звільнити від податку на викиди вуглецю. Гелетуха Г.Г. Ел. видання "Agro Portal", 15 червня 2019 р.

У статті представлено результати оцінки життєвого циклу виробництва теплової енергій з тріски Miscanthus x giganteus. Оцінено енергетичну ефективність та скорочення викидів парникових газів. Проаналізовано вплив найбільш вагомих параметрів та визначено оптимальні співвідношення для забезпечення максимальної енергетичної ефективності та екологічної сталості.

Оцінка життєвого циклу виробництва теплової енергії з тріски Miscanthus x giganteus в Україні. Трибой О.В. Журнал "Біоенергетика/Bioenergy", 2018, №2 (12), с. 22-27